شما اینجا هستید

اجتماعی » باقرشهر آلوده‌ترین شهر استان تهران/پالایشگاه نفت مکلف به سرمایه گذاری برای کاهش آلودگی شد

به گزارش نادی نیوز به نقل از تسنیم، از ساعات اولیه صبح امروز در سامانه سنجش آلودگی هوای تهران، باقرشهر با شاخص ۱۸۴ به عنوان آلوده‌ترین شهر استان تهران شناسایی شد.

تا این لحظه ۹ شهر آلوده در استان تهران شناسایی شده که شامل پیشوا با شاخص ۱۵۶، ورامین با شاخص ۱۵۹، قرچک با شاخص ۱۵۸، باقرشهر با شاخص ۱۸۴، بهارستان با شاخص ۱۷۲، پاکدشت با شاخص ۱۵۳، دماوند با شاخص ۱۵۴، شهریار با شاخص ۱۵۶ و باغستان است که با شاخص ۱۷۵ در وضعیت قرمز یعنی ناسالم قرار دارند.

با وجود اینکه باقرشهر در صدر شهرهای آلوده استان تهران قرار دارد و از سویی با وجود اختیاراتی که از سوی استانداری تهران به فرمانداری‌ها ابلاغ شده، هیچ اقدام بازدارنده‌ای برای کاهش آلودگی در سطح شهرستان اجرایی نشده است و امروز نیز با وجود آلودگی شدید هوا، همچنان شاهد تردد بی‌شمار خودروهای سنگین، فعالیت صنایع آلاینده و … هستیم.

علیرضا فخاری؛ استاندار تهران با اشاره به آلودگی شدید هوا در ری گفت: در حال حاضر پالایشگاه نفت تهران و کارخانه سیمان هر دو از لحاظ فیلترینگ و برون‌داد آلاینده مدنظر در معرض کنترل هستند.

پالایشگاه مکلف به جلوگیری از آلودگی شد

فخاری افزود: در خصوص آلودگی پالایشگاه نفت تهران و آلودگی شدید باقرشهر اخیراً طی توافق‌نامه‌ای با شهرداری باقرشهر، پالایشگاه موظف و مکلف شده که از لحاظ آلایندگی سرمایه‌گذاری جدید داشته باشد و با استفاده از ابزار و تجهیزات جدید برای جلوگیری از آلودگی تلاش کند.

استاندار تهران در ادامه با اشاره به آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه سیمان تهران تصریح کرد: کارخانه سیمان تهران در زمینه فیلترینگ ایراداتی داشت که در حال حاضر کنترل شده و توسط فرمانداری ویژه شهرستان ری تحت نظارت قرار دارد.

فخاری با اشاره به تصمیم گیری درخصوص تعطیلی ناشی از آلودگی گفت: استان تهران را به لحاظ هوایی یکپارچه می‌بینیم چون انتقال هوا محدود به یک شهر خاص نیست و به دلیل جریان باد از جنوب غرب به شمال شرق در برخی ساعات در باقرشهر سکون هوا داریم که در ادامه آن به شمال شرقی می‌رسد.

وی با اشاره به آلاینده‌های داخلی در باقرشهر افزود: برخی صنایع  موجود در حوزه سرزمینی و جغرافیایی باقرشهر که شهر را دچار آلودگی می‌کند، از جمله پالایشگاه نفت تهران در برنامه شهردار باقرشهر قرار دارد و در آینده شاهد وضعیت جاری نخواهیم بود.

فرمانداران محدود نشده‌اند

استاندار تهران تصریح کرد: استانداری تهران هیچ گونه محدودیتی برای فرمانداران درخصوص تصمیم گیری برای برخورد با آلاینده‌ها در حوزه سرزمینی شهرستان قائل نشده و فرمانداران می‌توانند به صورت مستقل از استان تهران تصمیم گیری داشته باشند، اما در تصمیمات فراتر از حدود شهرستان باید با استانداری هماهنگی انجام شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نادی نیوز | پایگاه خبری و تحلیلی اطلاع رسانی