شما اینجا هستید

اخبار » بحران اقتصادی بی‌سابقه رژیم اسرائیل/ طوفان الاقصی چه بلایی بر سر اقتصاد صهیونیست‌ها آورد؟

به گزارش پایگاه خبری نادی نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، خسارت‌های اقتصادی عملیات طوفان الاقصی برای رژیم صهیونیستی از بارزترین پیامدهای این جنگ است که اشغالگران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و نگران تاثیر آن بر بخش‌های حیاتی خود هستند.

نادی نیوز

احضار نیروی کار رژیم صهیونیستی به ارتش

فراخوان کابینه رژیم صهیونیستی برای حضور ۳۵۰ هزار نیروی ذخیره در ارتش این رژیم منجر به کاهش ۸ درصدی نیروی کار شده است. نظرسنجی منتشرشده توسط اداره مرکزی آمار رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد که درآمد حدود نیمی از شرکت‌های اسرائیلی در طول جنگ غزه شاهد کاهش قابل توجهی بوده و بخش ساخت و ساز و خدمات غذایی بیشترین آسیب را دیده‌اند؛ به طوری که ۷۰ درصد درآمد آنها از آغاز این جنگ کاهش یافته است.

حدود ۱۱ درصد شرکت‌هایی که در نظرسنجی مربوط به بررسی درآمد شرکت‌های اسرائیلی بعد از عملیات طوفان الاقصی شرکت کرده بودند گفتند ۲۱ درصد نیروهای کار آنها به ارتش احضار شده‌اند. همچنین اطلاعات نشان می‌دهد که تقریبا ۱٫۳ میلیون کارگر در هفته اول جنگ و ۱٫۱ میلیون کارگر در هفته دوم و حدود ۷۷۰ هزار نفر از آنها در هفته سوم جنگ سرکار نرفتند.

همچنین فعالیت بسیاری از کارگاه‌های ساختمانی رژیم صهیونیستی نیز از ابتدای جنگ غزه متوقف شده است.

رکود اقتصادی بی‌سابقه رژیم صهیونیستی

هم‌زمان با آن رسانه‌های عبری گزارش دادند که ارزش شیکل (واحد پول رژیم صهیونیستی) نیز طی ۳ هفته گذشته ۶ درصد کاهش یافته است.

روزنامه عبری «پورتز پورت» در گزارشی که توسط اداره تحقیقات اتحادیه صنعت‌گران رژیم صهیونیستی تهیه شده اعلام کرد که هزینه مستقیم جنگ غزه طی ۳ هفته برای اقتصاد اسرائیل حدود ۱۱٫۱ میلیارد شیکل برآورد شده است.

این گزارش به آسیب‌های وارده به فعالیت‌های اقتصادی رژیم صهیونیستی بعد از آغاز جنگ غزه و نیز تخلیه شهرک‌های جنوبی و شمالی فلسطین اشغالی اشاره و اعلام کرد که این جنگ موجب کاهش ارزش شیکل، آسیب مستقیم به کارخانه‌‌ها و بخش سرمایه‌گذاری‌های خارجی، لغو معاملات و … شده است.

البته این میزان خسارت اقتصادی در ۳ هفته اول جنگ برای رژیم صهیونیستی بدون در نظرگرفتن آسیب‌های غیرمستقیم به بخش تولید و واردات و نیز کارکنانی است که فعالیت خود را در بخش‌های مختلف متوقف کرده‌اند.

روزنامه عبری گلوبس نیز در گزارشی به همین منظور اعلام کرد پیش‌بینی می‌شود درآمد حاصل از مالیات در سال جاری ۵۰ درصد کاهش یابد. همچنین انتظار می‌رود در صورت تشدید و گسترش جنگ در غزه، رکود بزرگی که امسال در بخش املاک و مستغلات اسرائیل رخ داد شدیدتر و بیشتر شود.

این رسانه صهیونیستی به اطلاعات اداره مالیات رژیم صهیونیستی اشاره و تاکید کرد که انتظار می‌رود درآمدهای حاصل از مالیات بر املاک و مستغلات نیز به شکل قابل توجهی کاهش یابد که علت آن عدم تمایل برای سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات اسرائیل (فلسطین اشغالی) است.

فلج شدن بخش گردشگری در فلسطین اشغالی بعد از جنگ غزه

روزنامه عبری هاآرتص نیز به نوبه خود گزارش داد که اقتصاد اسرائیل در نتیجه جنگ غزه به شدت آسیب خواهد دید؛ زیرا گردشگری دچار رکود می‌گردد و فعالیت‌های اقتصادی در جنوب نیز فلج می‌شود. همچنین باید به افزایش بی‌رویه هزینه‌های نظامی ارتش نیز اشاره کنیم و علاوه بر آن بسیاری از کارگران بیکار شده و شمار زیادی هم به عنوان نیروی ذخیره به ارتش احضار شده‌اند.

لازم به ذکر است که اقتصاد رژیم صهیونیستی پیش از عملیات طوفان الاقصی نیز به دلیل درگیری‌های سیاسی داخلی بعد از روی کار آمدن کابینه افراطی بنیامین نتانیاهو در وضعیت متزلزلی قرار داشت و بعد از اعلام طرح تغییرات قضایی که کابینه نتانیاهو تصویب کرده بود بسیاری از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران، فلسطین اشغالی را به مقصد آمریکا و اروپا ترک کردند.

کارشناسان اقتصادی رژیم صهیونیستی کسری بودجه این رژیم در سال جاری را برابر با ۱٫۵ درصد از تولید ناخالص داخلی یعنی حداقل ۲۷ میلیارد شیکل ارزیابی می‌کنند که این بزرگترین ضرر برای رژیم صهیونیستی از زمان جنگ اکتبر سال ۱۹۷۳ تاکنون است.

این کارشناسان تاکید می‌کنند که تداوم درگیری‌ها و گسترش دامه آن منجر به افزایش نرخ تورم و تقریبا فلج شدن فعالیت‌های تولید و سپس کاهش عرضه کالا خواهد شد که به صنعت داخلی اسرائیل آسیب می‌زند.علاوه بر این، آسیب های احتمالی به زیرساخت های حیاتی، به ویژه گاز طبیعی، منجر به افزایش قیمت برق خواهد شد. همه این عوامل در کنار درگیری‌های نظامی که به بخش خدمات آسیب می‌زند، در نهایت منجر به افزایش تورم خواهد شد.

بر اساس این گزارش، بخش گردشگری رژیم صهیونیستی که نقش مهمی در تولید ناخالص داخلی این رژیم دارد و مشاغل زیادی برای صهیونیست‌ها ایجاد کرده بود، بیشترین آسیب را از جنگ غزه متحمل شده است.

تحلیلگران اقتصادی رژیم صهیونیستی می‌گویند، از آنجایی که سران سیاسی و نظامی اسرائیل معتقدند جنگ طولانی خواهد شد انتظار می‌رود خسارت‌های اقتصادی به ویژه در بخش گردشگری به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

سقوط شدید سهام رژیم صهیونیستی

آژانس‌های رتبه بندی اعتباری بین‌المللی نیز نسبت به کاهش رتبه اسرائیل برای اولین بار هشدار دادند. از ۷ اکتبر، سهام اسرائیل بدترین عملکرد را در جهان داشته است، زیرا بورس تل آویو ۱۶ درصد معادل ۲۵ میلیارد دلار سقوط کرد. بانک جی پی مورگان (شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی چندملیتی) پیش‌بینی می‌کند که اقتصاد اسرائیل در این سه ماهه سال جاری میلادی ۱۱ درصد دچار رکود شود.

این ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ۱٫۵ درصد اقتصاد اسرائیل صرف جنگ غزه می‌شود. وزارت دارایی رژیم صهیونیستی اخیرا هشدار داد که جنگ غزه در صورت ادامه دار شدن، اقتصاد اسرائیل را در چند ماه باقی مانده سال جاری و سال آینده به شدت در معرض رکود قرار خواهد داد و وضعیت زمانی بدتر می‌شود که جنگ در چند جبهه گسترش یابد.

به گفته دپارتمان اقتصاددانان ارشد وزارت دارایی رژیم صهیونیستی ، اگر جنگ به مدت یک سال ادامه یابد یا به عرصه‌های دیگری غیر از نوار غزه گسترش یابد، احتمال رکود اقتصادی در سه ماهه آتی بسیار زیاد است و این نگرانی وجود دارد که ۱٫۸ میلیون کارگر که ۴۱ درصد از نیروی کار در بازار اسرائیل را تشکیل می دهند بیکار شوند که ضربه سنگینی به اقتصاد این رژیم خواهد بود.

درحالی که نزدیک به یک ماه از نبرد طوفان الاقصی می‌گذرد، خسارت‌های اقتصادی سنگین این جنگ برای صهیونیست‌ها روز به روز بیشتر آشکار می‌شود. منابع صهیونیستی هفته گذشته ضمن پیش‌بینی طولانی شدن جنگ کنونی با غزه با اشاره به پیامدهای سنگین و درازمدت عملیات طوفان الاقصی بر اقتصاد این رژیم اعلام کردند که این جنگ به شکل مستقیم و غیرمستقیم چیزی حدود ۳۸ میلیارد دلار به اسرائیلی‌ها خسارت وارد می‌کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نادی نیوز | پایگاه خبری و تحلیلی اطلاع رسانی