شما اینجا هستید

اخبار » سهمیه لیگ قهرمانان آسیا در خطر کاهش!

خطر کاهش سهمیه لیگ قهرمانان آسیا با فرمول جدید

“ورزش سه”، در شرایطی که آخرین دوره رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا با فرمت کنونی به مرحله یک هشتم نهایی خود رسیده است، از فصل آینده، مسابقات باشگاهی در سطح قاره با شکل و شمایل جدید و فرمت متفاوتی برگزار می‌شود که طی آن ۷۶ تیم در سه سطح، به مصاف هم می‌روند.با فرمت و برنامه جدید فدراسیون فوتبال آسیا برای لیگ قهرمانان آسیا سهمیه لیگ قهرمانان آسیا برای نمایندگان کشور ما در خطر کاهش قرار گرفت

سطح نخست رقابت‌های باشگاهی قاره با نام لیگ نخبگان یا سطح الیت مسابقات، از تیم‌های محدودی تشکیل شده و تنها ۱۲ تیم از غرب و ۱۲ تیم از شرق در این پیکارها شرکت می‌کنند. تیم‌های شاخص قاره در این بخش از بازی‌ها حضور خواهند داشت که باعث افزایش کیفیت لیگ نخبگان می‌شود. ضمن اینکه جوایز این سطح از مسابقات افزایش چشم‌گیری داشته است.

از فصل ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵، مسابقات باشگاهی قاره با این فرمت برگزار می‌شود که ۲۴ تیم در سطح نخست، ۳۲ باشگاه در سطح دوم و ۲۰ تیم نیز در سطح سوم با هم‌دیگر به رقابت می‌پردازند. سهمیه ایران در سطح نخست مسابقات، ۲+۱ است. دو تیم به‌صورت مستقیم راهی مرحله گروهی شده و یک تیم نیز باید در پلی‌آف کارش را آغاز کند. ضمن اینکه ایران در سطح دوم مسابقات یک نماینده دارد و در سطح سوم نیز تیمی از ایران شرکت نخواهد کرد.

اما وب‌سایت فوتی رنکینگز اقدام به انتشار رتبه‌بندی کشورها در راه کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا برای دو فصل آینده کرده است، یعنی فصل ۲۰۲۵ – ۲۰۲۶ جایی که ایران همچنان سهمیه ۲+۱ در لیگ نخبگان را در اختیار دارد ولی فاصله کم امتیازی با امارات سبب شده تا رتبه ایران در رتبه سوم تهدید شده و حتی احتمال از دست رفتن این جایگاه نیز وجود داشته باشد.

 

فوتبال

در حال حاضر، عربستان با ۹۳ امتیاز، در رتبه اول ایستاده و در لیگ نخبگان ۳ نماینده و در سطح دوم لیگ قهرمانان یک کرسی را در اختیار دارد. قطر با ۷۰ امتیاز و ایران با ۶۸ امتیاز در رتبه‌های دوم و سوم هستند. هر دو کشور در لیگ نخبگان دارای سهمیه ۲+۱ بوده و در سطح دوم نیز یک نماینده دارند.

اما رتبه چهارم در اختیار امارات است که با ۶۳ امتیاز، فاصله کمی با ایران و قطر دارد. آنها در لیگ نخبگان سهمیه ۱+۱ و در سطح دوم نیز یک کرسی را در اختیار داشته و امیدوار هستند تا در صورت درخشش العین در فصل کنونی لیگ قهرمانان آسیا، بتوانند جایگاه سومی را از ایران گرفته و سهمیه‌های خود را افزایش دهند.

در سمت مقابل نیز سپاهان می‌تواند با پیروزی در دور بعد و راه‌یابی به مرحله یک چهارم نهایی، امتیاز ایران را به‌طور قابل توجهی افزایش داده و خطر کسر سهمیه‌های کشور و از دست رفتن یک کرسی در لیگ نخبگان، فوتبال ایران را تهدید نکند.

لازم به ذکر است که سهمیه‌های لیگ نخبگان و سطوح دوم و سوم مسابقات باشگاهی در قاره آسیا برای دو فصل بعد یعنی ۲۰۲۵ – ۲۰۲۶، در پایان فصل کنونی لیگ قهرمانان آسیا یعنی ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ به دست می‌آید. در نتیجه عملکرد سپاهان و العین، تعیین‌کننده سهمیه کشورهای ایران و امارات برای دو فصل بعد خواهد بود.

انتهای خبر/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نادی نیوز | پایگاه خبری و تحلیلی اطلاع رسانی