شما اینجا هستید

اجتماعی » شرایط جدید برای خانه‌دار شدن / با این روش جدید می‌توان خانه‌دار شد؟

نادی نیوز به نقل از فردای اقتصاد: ضرورت نیل به شکوفایی اقتصادی از طریق تولید می‌تواند به عنوان راهکاری پایدار برای توسعه و ایجاد ثبات و آرامش در ارکان اجتماع و زندگی آحاد مردم باشد.

شهرداری تهران برنامه‌ها و اقدامات خود را در حوزه‌های مختلف و در انطباق با رویکرد خود برای امسال تدوین و با جدیت اجرای آن را دنبال می‌کند.

بر همین اساس و با توجه به اهمیت احداث مسکن و بهره‌برداری از ظرفیت‌های مغفول شهر برای ارزش افزایی، تولید ثروت و توسعه و شکوفایی آن، همچنین به‌کار گیری شیوه‌هایی در پیشبرد امور، به گونه‌ای که، آسایش و رضایتمندی مردم، به ویژه گروه‌های کم درآمد را به همراه داشته باشد، اقداماتی را در حوزه تأمین مسکن و بازآفرینی شهری مدنظر قرار داده است.

از فروش متری مسکن تا نوسازی بافت فرسوده

راه‌اندازی طرح فروش متری مسکن؛ با توجه به افزایش قیمت مسکن و خارج شدن امکان تأمین آن از حیطه استطاعت عموم خانوارها و غلبه تمایلات سوداگرانه که به تشدید شرایط نامناسب در این حوزه منجر می‌شود، شهرداری تهران با راه‌اندازی طرح فروش متری مسکن، سعی دارد با جمع‌آوری نقدینگی و هدایت آن به جریان تأمین مسکن، ضمن مهار تورم و رونق بخشی به فرآیند تولید، راهکار قابل قبولی را برای خانه‌دار شدن تدریجی شهروندان، به ویژه گروه‌های کم درآمد ارائه کند.

این شیوه از تأمین مالی، شرایطی فراهم می‌آورد که تمام ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل تقاضاهای مصرفی به صورت فراگیر و با هر سطح از برخورداری، صرف تأمین مسکن به عنوان یکی از نیازهای اساسی کشور و از سویی رشد تولید در صنایع متعدد وابسته به حوزه ساخت‌وساز که سهم عمده‌ای در اقتصاد ملی دارند، بشود.

مهدی هدایت رئیس سازمان نوسازی شهر تهران به خبرنگار فارس می‌گوید که تمامی اقدامات لازم برای فروش متری مسکن صورت گرفته است.

در سال ۱۴۰۱، حدود ۲۵ درصد از واحدهای مسکونی جدید تهران در بافت‌ فرسوده ایجاد شده‌اند

تسریع نوسازی بافت‌های فرسوده؛ با وجود سطح ۷ درصدی بافت‌های فرسوده از شهر تهران، در سال ۱۴۰۱، حدود ۲۵ درصد از واحدهای مسکونی جدید تهران در این بافت‌ها ایجاد شده‌اند. واقعیتی که ضمن تأکید بر ظرفیت‌های قابل ملاحظه تولید مسکن در این بافت‌ها، حکایتگر همسویی جریان نوسازی بافت فرسوده با تقاضاهای مصرفی مسکن، به دلیل استطاعت‌پذیر بودن مسکن تولیدی در این بافت‌ها است.

باید نوسازی بافت فرسوده به بهترین شکل انجام شود

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران هم به فارس می‌گوید شهرداری برنامه‌های در زمینه مسکن دارد اما قرار نیست ما خانه بسازیم بله تسهیل گر در این زمینه هستیم. و باید نوسازی بافت فرسوده به بهترین شکل انجام شود.

تبدیل یکی از بزرگترین تهدیدهای زیستی و امنیتی شهر به فرصت شکوفایی

از این رو اهتمام جدی بر نوسازی بافت فرسوده و تسریع آن، کاملاً در راستای شعار سال بوده و ترویج احداث مسکن در این بافت‌ها، با تبدیل یکی از بزرگترین تهدیدهای زیستی و امنیتی شهر به فرصت شکوفایی و توسعه محلات کم برخوردار، به جریانی از تولید مسکن رونق می‌بخشد که به دلیل استطاعت‌پذیرتر بودن و پاسخگویی به تقاضاهای مصرفی شهروندان، می‌تواند با جذب نقدینگی در کلیه سطوح، اهداف متصور بر مهار تورم و رشد تولید را توأمان تحقق ببخشد.

تبدیل بوستان ولایت به هاب علم و فناوری

ترویج فعالیت‌های دانش‌بنیان؛ بهره‌برداری از ظرفیت‌های دانشمندان جوان و حمایت و پشتیبانی از فعالیت‌های دانش‌بنیان همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و در مقاطع مختلف بر اهمیت نقش این حوزه در رونق اقتصاد تأکید فرموده‌اند. در همین راستا شهرداری در نظر دارد با تکمیل بازآفرینی کارخانه سیمان ری در امسال، به عنوان کارخانه نوآوری و تبدیل بوستان ولایت به هاب علم و فناوری و محل استقرار فعالیت‌های دانش‌بنیان، در کنار مانع زدایی و ایجاد گشایش در همه مشاغل شهری، زمینه‌های قابل اعتنایی را برای رونق بخشی به تولید با تمرکز بر فعالیت‌ها و کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) فراهم نماید. مکانیابی استقرار فعالیت‌های دانش‌بنیان در پهنه جنوبی شهر همسو با سیاست‌های بازآفرینی شهری و کاهش فاصله شمال و جنوب شهر بوده و شهرداری تلاش دارد با ارزش‌افزایی از طریق رونق سکونت و فعالیت‌های دانش‌بنیان، ضمن اصلاح تدریجی تصویر ذهنی شهروندان از پهنه جنوب، شرایط بهتری را برای سرمایه‌گذاری در این بخش از شهر و در نتیجه توسعه متوازن و عالانه تهران فراهم سازد.

ایجاد محلات الگو با رویکرد شکل‌دهی به قلمروهای فضایی با هویت مشخص

اجرای پروژه‌های بازآفرینی در مساحتی بالغ بر ۲۸۰۰ هکتار؛ شهر تهران با وجود فشردگی، عرصه‌های گسترده بلااستفاه و ناکارآمدی برای بهره‌برداری دارد. سال گذشته شهرداری با هدف استفاده از ظرفیت‌های این اراضی و بازتوسعه حدود ۲۸۰۰ هکتار از این محدوده‌ها، طرح‌های مورد نیاز را تهیه و مصوبات لازم را اخذ نموده است. در امسال شهرداری با اهتمام جدی وارد اقدامات اجرایی در این عرصه‌ها شده و احیا و بازآفرینی آنها را با اولویت تأمین مسکن در قالب محلات الگو پیش خواهد برد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نادی نیوز | پایگاه خبری و تحلیلی اطلاع رسانی