شما اینجا هستید

اجتماعی » طبخ و توزیع 700 هزار پرس غذا و ۱۰ میلیون بطری آب در مرز مهران توسط خادمان امام رضا(ع)+عکس

 آستان قدس رضوی با برنامه‌ریزی گسترده در داخل کشور و همچنین در کشور عراق و با برپایی ۹۰ موکب خدمات مختلفی از جمله اسکان، توزیع غذا، توزیع آب معدنی، خدمات درمانی و بهداشتی و دیگر خدمات فنی و پشتیبانی به زائران اربعین آقا اباعبدالله الحسین(ع) ارائه می‌دهد.

امسال نیز همچون سال‌های گذشته ستاد ویژه اربعین در این آستان تشکیل و مقرر شد کانون‌های خادمیاری رضوی برای مشارکت در برپایی حماسه حسینی پای کار بیایند، همچنین کانون‌های خادمیاری رضوی تمامی ظرفیت‌ خود را برای خدمت به زائران اربعین به کار گرفته‌اند.

نادی نیوز

نادی نیوز

خدمت به زائران اربعین در ایران و عراق

محمدحسین استاد آقا مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی به فارس می‌گوید: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در ستاد ویژه اربعین آستان قدس، خدمات بنیاد کرامت رضوی در این ایام در دو حوزه پیش‌بینی شده که بخش اول با مسئولیت صد در صدی آستان قدس در مواکب داخل کشور و بخش دوم با رویکرد حمایت از مواکب مردمی برپا شده در کشور عراق خواهد بود.

در بخش اول، ۳۵ موکب در ۹ نقطه مرزی کشور شامل مرزهای شلمچه، چزابه، مهران، خسروی، میرجاوه، ریمدان، دوغارون و باشماق با مسئولیت کانون‌های خادمیاری استان‌ها برپا شده و خدمات مورد نیاز زائران اربعین را ارائه می‌کنند.


آشپزخانه مرکزی آستان قدس در مرز مهران

بدرقه زائران کشورهای همسایه

بنا بر این گزارش علاوه بر خدمت به ایرانیان عازم عراق، زائران کشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاکستان و آذربایجان که از مرز زمینی ایران راهی کربلای معلی هستند نیز به عنوان گروه هدف خدمت‌رسانی تعیین شده‌اند تا با نقش‌آفرینی کانون‌های خادمیاری، شرایط تشرف آنها تسهیل شود. مدیریت این موکب‌ها با شبکه خادمیاری است و آستان قدس رضوی نیز در تأمین مایحتاج این خدمت‌رسانی مشارکت می‌کند.

پیش‌بینی توزیع بیش از ۷۰۰ هزار وعده غذایی در مرز مهران

مرز مهران نقطه محوری خدمت‌رسانی آستان قدس رضوی است و با توجه به اهمیت این نقطه مرزی در ایام اربعین و حجم بالای زائران، آستان قدس رضوی با استقرار ۴ موکب شرایط برای اسکان و پذیرایی از زائران اربعین، در زمان رفت را تسهیل می‌کند.

این موکب‎ها با همراهی و همکاری خادمیاران ۶ استان شامل تهران، مازندران، البرز، قزوین لرستان و شهرستان چناران استان خراسان رضوی برپا شده و مسئولیت خدمت‌رسانی را بر عهده دارد.

استاد آقا درباره توزیع غذا میان زائران گفت: همانند سال گذشته، پیش‌بینی ما برای ارائه خدمات تغذیه در مرز مهران، طبخ و توزیع بیش از ۷۰۰ هزار وعده غذایی در چهار موکب مستقر است که این مهم با استقرار دو آشپزخانه مرکزی آستان قدس در شهرستان مهران محقق خواهد شد. در این مواکب همچنین یک میلیون وعده صبحانه و دو میلیون بطری آب معدنی نیز توسط خادمیاران رضوی و با مشارکت ستاد بازسازی عتبات عالیات بین زائران مسیر اربعین توزیع شود.

برپایی ۵۵ موکب مردمی در عراق

علاوه بر ۳۵ موکب داخل کشور، ۵۵ موکب در کشور عراق نیز تحت حمایت آستان قدس رضوی برپا شده و اقلام ضروری برای میزبانی از زائران در این مواکب توسط بنیاد کرامت و با مشارکت خیران تأمین می‌شود.

در این موکب‌ها که از نقطه صفر مرزی و در طول مسیرهای کاظمین، سامرا و نجف اشرف به سمت کربلای معلی برپا شده، علاوه بر امکان اسکان، خدمات پذیرایی در سه وعده صبحانه، ناهار و شام به زائران ارائه می‌شود و آستان قدس رضوی برای ارائه خدمت‌رسانی بهتر، اقلامی همچون برنج و آب معدنی را به این مواکب اهدا کرده است.

اعزام ۵۰ خادم امام رضا(ع) با پرچم رضوی و متبرکات به عراق

اعزام کاروان خادمان بارگاه منور رضوی به عراق از دیگر اقدامات ویژه ایام اربعین آستان قدس رضوی است که با هدف تقویت پیوند بین عتبات عالیات ایران و عراق، در ایام اربعین حسینی ۵۰ خادم حرم امام رضا(ع) نیز با سفر به عراق، از حدود ۴۵۰ موکب مردمی عراق سرکشی خواهند داشت و ضمن خداقوت گویی به خادمان این مواکب، با گرداندن پرچم متبرک رضوی و معطر کردن مشام زائران و خادمان به عطر رضوی، حال و هوای این حماسه معنوی را دلنشین‌تر خواهند کرد.

۱۰ میلیون بطری آب، نذر زائران امام حسین(ع)

اجرای پویش «نذر آب» دیگر برنامه آستان قدس رضوی در این ایام است که طی آن امسال برای دومین بار همچون سال گذشته ۱۰ میلیون بطری آب در قالب پویش نذر آب تأمین شده است که در بین مواکب خدمت‌رسانی توزیع خواهد شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نادی نیوز | پایگاه خبری و تحلیلی اطلاع رسانی