شما اینجا هستید

آذربایجان شرقی » همایش ملی بزرگداشت ثقة‌الاسلام شهید در تبریز برگزار شد

به گزارش نادی نیوز به نقل از تسنیم : با توجه به اینکه ثقة‌الاسلام یکی از بزرگ‌ترین مبارزان راه دین و از شهدای تاریخ، یکپارچگی و استقلال میهن اسلامی است، “همایش ملی بزرگداشت ثقة‌الاسلام شهید” در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و با هدف تبیین زندگی، شخصیت و مبارزات این شهید والامقام برگزار شد.

همراهی با مردم و تنها نگذاشتن آنها تا آخرین لحظات و آگاهی به زمان و درک صحیح و تمیز حق از باطل در مقابل طرفداران استبداد، از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی ثقة الاسلام شهید، بود که این ویژگی‌ها مردم را به مشروطه‌خواهی دینی و جلوگیری از تندروی در طی طریق انقلاب مشروطه هدایت می‌کرد.

ثقة‌الاسلام ‌چهره فاخر دوره مشروطه بود

صفر نصراله‌زاده، رئیس دانشگاه تبریز به عنوان نخستین سخنران در این ‌همایش ‌با بیان اینکه در طول انقلاب اسلامی دانشگاه تبریز 134 شهید تقدیم انقلاب کرده است، گفت: برای این همایش، پیش همایش‌های زیادی برگزار شده ‌و امروز همایش اصلی ‌برگزار شد که قطعا پر از نتایج خوب برای روشنگر کردن زوایای پنهان انقلاب مشروطه خواهد بود.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه ثقة‌الاسلام یک چهره فاخر دوره مشروطه بود که ویژگی اصلی او استکبارستیزی است که این ویژگی بارها مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، ، اظهار داشت: یکی دیگر از ویژگی‌های دیگر این عالم بزرگ، نقش موثر در جنبش مشروطه، مخالفت با ورود نفوذی‌ها، قدرت اندیشه و صلابت قلم، مبارزه جانانه در بدترین و تاریک‌ترین روزهای ایران است.

نصرالله‌زاده با اشاره بر اینکه تقارن این همایش با ایام عزاداری امام حسین(ع) نوید بخش مبارزه‌طلبی و استبدادستیزی در همه ایام است، گفت: امید است بتوانیم نقش ویژگی خود را در معرفی او داشته باشیم.

وی گفت: محور تداوم وحدت و اعتقادی آن به نسل جوان و  فراموش نشدن و رادمردان نستوه چون شهید ثقه الاسلام از جمله وظایف ماست زیرا امروز داریم تورقی از برگ زرین تاریخ می‌زنیم.

جزئیات مقالات ارسالی به همایش

بر اساس این گزارش، همایش ملی بزرگداشت ثقه الاسلام شهید میرزا علی آقا تبریزی ‌در 3 بخش‌ شامل شرح احوال و زندگی ثقة الاسلام شهید، بُعد سیاسی و مبارزات و بُعد فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

در شرح احوال و زندگی ثقة الاسلام شهید مقالاتی شامل،  نگاهی به مراحل مختلف زندگی،  تحصیلات و مقام علمی شهید،  اجداد و خاندان،  ثقة الاسلام شهید از منظر شخصیت‌های علمی و برجسته‌ و  آثار، اندیشه‌ها و رسائل به همایش ارسال شد.

‌در بُعد سیاسی و مبارزات مقالاتی در حوزه‌های‌ رابطه سیاست و دیانت در اندیشه شهید ثقة الاسلام،  بسترها و زمینه‌ها و عوامل داخلی وخارجی مبارزات شهید،  اندیشه سیاسی ثقة الاسلام در نهضت مشروطه، سلوک سیاسی ثقة الاسلام شهید با حاکمان دوران، ثقة الاسلام و ستارخان (سردار ملی)، ثقة الاسلام و مجلس شورای ملی، ثقة الاسلام شهید و وقایع مربوط به اشغال تبریز توسط روسیه تزاری، بازتاب اندیشه و سلوک سیاسی، مبارزاتی و شهادت ثقه الاسلام، وحدت ملی ایرانیان و استبداد و استکبارستیزی در اندیشه ثقه الاسلام و جایگاه و ارتباط شهید ثقة الاسلام با علمای نجف به دبیرخانه همایش ارسال شد.

همچنین در بُعد فرهنگی و اجتماعی مقالاتی شامل  آثار فرهنگی و اجتماعی ثقة الاسلام شهید،  بازتاب اندیشه و سلوک سیاسی، مبارزاتی و شهادت ثقة الاسلام، شرایط و زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی دوران ثقة الاسلام شهید،  نقش تبیینی و روشنگری ثقة الاسلام در دوران مبارزاتی، کتابشناسی در ارتباط با شخصیت ثقة الاسلام شهید، شهید ثقة الاسلام در آئینه اسناد، مدارک، شعر و ادب،  تجدد و سنت گرایی در نگاه شهید ثقة الاسلام و یاران شهید ومبارز ثقة الاسلام به دبیرخانه همایش ارسال شده بود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نادی نیوز | پایگاه خبری و تحلیلی اطلاع رسانی