شما اینجا هستید

اخبار » چرا گوشت وارداتی ارزانتر از گوشت داخلی فروخته می‌شود

به گزارش نادی نیوز به نقل از فارس: سید احمد مقدسی با بیان اینکه ظرفیت های بسیار خوبی در تولید گوشت کشور وجود دارد که نیاز به واردات هم نداریم، افزود: برخی فکر می کنند که هر مشکل داخل را می توان با واردات تامین کرد و اقدام به واردات گسترده گوشت می‌کنند،در حالی که این گونه نیست.

رئیس انجمن صنفی گاوداران صنعتی در باره اینکه برخی این روزها به فکر واردات برای تامین گوشت کشور هستند، گفت: آنها می گویند واردات گوشت ارزانتر از تولید داخل در می‌آید، علتش این است که آنها با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی وارد می‌کنند اما اگر با دلار آزاد وارد کنند آن موقع گرانی گوشت وارداتی را متوجه خواهند شد.

وی اضافه کرد: دولت در واقع واردات با ارز ارزانتر یارانه به واردات می دهد و تولید داخلی را تحت فشار قرار می دهد، در حالی که این یارانه را می تواند به تولید داخلی بدهد، اگر نهاده ارزان در اختیار تولید کننده قرار بگیرد و پول تولید کننده را به موقع در اختیارشان قرار دهد، تولید داخلی  تقویت می شود.

مقدسی گفت: دام زنده کیلویی ۲۰۰ هزار تومان است و گوشت با استخوان کیلویی ۴۰۰ هزار تومان که اگر بدون استخوان در فروشگاه ها عرضه شود با کسر ۲۲ درصد استخوان قیمت به کیلویی ۴۵۰ هزار تومان می رسد.

وی افزود: حال گوشت وارداتی گفته می شود که کیلویی ۳۹۰ هزار تومان عرضه می شود در ظاهر ارزانتر از گوشت داخلی است اما فراموش نکنیم که این گوشت با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی وارد شده یعنی با ارز ارزان، قیمت را ارزان کرده‌اند.

*تضاد فراوانی و گرانی گوشت در بازار

 رئیس انجمن صنفی گاوداران صنعتی افزود: سال گذشته ۴۶ هزار تن گوشت مازاد به شرکت پشتیبانی کشور فروختیم که هیچ نیازی به واردات وجود نداشت و نیاز کشور به خوبی تامین شد.

وی در پاسخ به اینکه اگر تولید کافی گوشت در کشور وجود دارد چرا قیمت ها اینقدر بالاست، گفت: بالا بودن قیمت گوشت در کشور به دلیل بالا بودن هزینه‌ها است، سال گذشته ذرت علوفه ای که ۵۰ درصد خوراک دام را تشکیل می دهد کیلویی ۱۴۰۰ تومان می خریدیم اما امسال به کیلویی ۳۰۰۰ تومان افزایش یافته است یا قیمت هر کیلو یونجه ۶۰۰۰ تومان بود که امسال به ۱۳۰۰۰ تومان رسیده است و همه اینها قیمت تمام شده تولید را بالا می برد.

مقدسی این را هم گفت که دولت اگر به قیمت مناسب از تولید کننده داخلی بخرد آنها ظرفیت فروش به داخل را دارند ضمن اینکه سال گذشته شرکت پشتیبانی امور دام گوشت خریداری شده را پس از ۱۰ ماه تسویه کرد و این باعث دلسردی تولید کنندگان داخلی می شود.

به گزارش فارس، سالانه حدود ۹۰۰ هزار تومان گوشت در کشور تولید می شود و نیاز کشور حدود یک میلیون تن است، سال گذشته گفته شد که تولید به اندازه نیاز است که برخی نظرشان این بود که کاهش تقاضا باعث متعادل شدن عرضه و تقاضای بازار شده است.

پس از شیوع بیماری کرونا و جنگ روسیه و اوکراین، سیاست کشورها به سمت حمایت از تولید داخل به جای واردات چرخش پیدا کرده و در این زمینه سرمایه‌گذاری زیادی هم می‌کنند.حامیان این سیاست معتقدند که اتکا به واردات در جهان امروز سخت تر شده و باید تولیدکنندگان داخلی را حمایت کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نادی نیوز | پایگاه خبری و تحلیلی اطلاع رسانی