شما اینجا هستید

اجتماعی » گرد و غبار و نفوذ آن به کشور عاملی که دیگر پدیده نیست

گرد و غبار باز هم مناطقی از کشور را در برگرفته یا در بر خواهد گرفت

نادی نیوز : مطلبی که با شروع فصول و ماههای گرم سال همواره در اخبار و رسانه های داخلی و بغضا خارجی بسیار شنیده و خواهیم شنید. بله گرد و غبار همواره قسمتی از آب و هوا و آلایندگی هوای محیط زیست و روند زندگی ما را تحت الشعاع قرار داده است.

گرد و غبار

گرد و غبار یکی از پدیده‌های طبیعی است که به دلیل جابجایی ذرات ریز خاک و مواد آلی توسط باد در جو به وجود می‌آید. این پدیده، علاوه بر تأثیرات زیست‌محیطی، تأثیرات گسترده‌ای بر سلامت انسان و الگو‌های آب و هوایی دارد.گرد و غبار می‌تواند از منابع طبیعی و انسانی ناشی شود. منابع طبیعی شامل بیابان‌ها، مناطق خشک، آتش‌سوزی‌های جنگلی و فوران‌های آتشفشانی است. از طرف دیگر، فعالیت‌های انسانی مانند کشاورزی، ساخت و ساز، استخراج معادن و حمل و نقل نیز می‌توانند به تولید گرد و غبار کمک کنند.

گرد و غبار مهمان همه ساله استان های جنوبی و غربی

برای استانهایی که در مجاورت کویر ها هستند و با پدیده طوفان شن مواجه هستند گرد و خاک امری عادی و روال شده است. اما آیا گرد و خاک و یا طوفان شن در استانهایی که با این مورد سازگاری ندارند تحمل پذیر و عادی خواهد بود؟ آیا وعده ها و جلساتی که برای کنترل گرد و خاک توسط سازمان محیط زیست و دولت برگزار شده و میشود تاثیری داشته و یا خواهد داشت؟

گرد و غبار

با توجه به از بین رفتن چرخه سابق محیط زیستی که درگذشته باعث میشد گرد خاک موجود در هوای کشور شکل نگیرد. به طور مثال رودخانه های موجود در خاک ترکیه که برروی آن سد ساخته شد و یا گرمای هوا و اختلاف بسیار زیاد هوای سرد و گرم که برخی بادهای سودمند را تبدیل به بادهای مضر کرده و باعث هدایت گرد و خاک به سمت خاک کشور ما میشود. و همان باد ها ابرهای باران زا را به سمت کشورهای دیگر هدایت میکن و نمیگزارد رطوبت ایجاد شده و بارش ها در فرونشست گرد و غبار در منطقه فعالیت داشته باشند.

علت ایجاد گرد و غبار و نفوذ به کشور

تشکیل بارش های بسیار زیاد و غیر عادی در برخی از کشورهای خشک و ساحلی حاشیه خلیج فارس این مشکل را قوت میدهد چرا که ابرهایی که در سالهای گذشته رطوبت خود را برروی سرزمین های با خاکهای سبک و متراکم نظر کشورهای عراق سوریه اردن و ترکیه تخلیه و آزاد میکردند حالا رطوبت خود را رروی سرزمین هایی نظیر کشورهای امارات عربستان قطر و حاشیه خلیج فارس تخلیه می کنند که تمامی آن رطوبت ها یا به سمت دریا و اقیانوس ها جاری می شود یا به دلیل گرمای بسیار زیاد هوا به سبب قرار گیری آن کشورها  درمجاورت خط استوا به صورت کامل تبخیر میشود. مقادیر زیادی از آن بارش ها راهی به داخل لایه های زمین و نفود در خاک ندارند. که درصورت شکل گرفتن این عمل فیزیکی و محیط زیستی خاک یا سنگین می شود یا متراکم می شود و با وزش بادهای فصلی به راحتی به هوا بلند نمی شود.

گرد و غبار

اخبار پیرامون نفوذ گرد و غبار به داخل کشور و اقدامات انجام شده برای پیشگیری از نفوذ یا اطلاع رسانی ها برای غافلگیر نشدن مردم در این روزها به تعدد به چشم میخورد که تعدادی از آن ها را در ذیل این متن مشاهده می کنیم.

  • مهر نوشت :

علل افزایش توفان‌های گردوغبار در اصفهان چیست؟

کارشناسان عامل اصلی افزایش توفان‌های گردوغبار در اصفهان را قوی‌تر شدن جریانات موسمی در جنوب شرق کشور می‌دانند که نتیجه آن امسال برای دیار نصف‌جهان باران ِریزگرد است.

  • باشگاه خبرنگاران جوان:

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نادی نیوز | پایگاه خبری و تحلیلی اطلاع رسانی